Το Rally Κροατίας για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του WRC μας επιφύλασσε μια συναρπαστική μάχη μεταξύ των δύο οδηγών της Toyota, με το Yaris WRC, Sebastien Ogier και Elfyn Evans. Τελικά ο Γάλλος επικράτησε του Βρετανού οδηγού για λιγότερο από 1”, με την Toyota φυσικά να κάνει το 1-2. Αυτό που πήγε να επισκιάσει τη μάχη του Γάλλου ήταν ένα μικροατύχημα με ένα ΙΧ οδεύοντας προς την 17η Ειδική Διαδρομή, ευτυχώς χωρίς προβλήματα.

Το βάθρο συμπληρώθηκε από τον Thierry Neuville, με το Hyundai i20 Coupe WRC, ο οποίος και αυτός είχε ελπίδες για την νίκη στη διάρκεια του αγώνα μένοντας πίσω από τον πρωτοπόρο 8,1”. Στην τέταρτη θέση τερμάτισε το δεύτερο Hyundai i20 Coupe WRC, με τον Ott Tanak, ενώ στην 5η θέση ολοκλήρωσε τον αγώνα του ο εκπληκτικός Adrien Fourmaux, με το Ford Fiesta R5. Η πρώτη 6άδα τέλος ολοκληρώθηκε από τον Takamoto Katsuta, με το τρίτο κατά σειρά Toyota Yaris WRC.