Τα αποτελέσματα της 1ης Ανάβασης Ζένια Η&Κ ΑΕΒΕ 2024

Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε η 1η Ανάβαση Ζένια Η&Κ ΑΕΒΕ που προσμετρά στο Κύπελλο Αναβάσεων Κρήτης, 1ο αγώνα του θεσμού για το 2024. Νικητής στην κατηγορία 3 ήταν τελικά ο Καφετζάκης Γιάννης, με Peugeot 106 S16, επιτυγχάνοντας και σήμερα τον απόλυτο χρόνο. Με Peugeot 106, αμφότεροι τερμάτισαν στη δεύτερη θέση ο Νικολιδάκης Γιάννης και στην τρίτη ο Μαραγκάκης Ανδρέας.

Στην κατηγορία 4, μετά από έντονο συναγωνισμό την πρώτη θέση κατέκτησε ο Ιωαννίδης Γιώργος με Citroen AX, με δεύτερο τον Ζερβάκη Λευτέρη και τρίτο τον Σκεπετζάκη Μανώλη. Στην κατηγορία 2 τώρα την νίκη πήρε ο Τιτάκης Τίτος με το Citroen DS3. Ακολούθησε στη δεύτερη θέση ο Φραντζεσκάκης Δημήτρης με το Ford Fiesta ST και η τριάδα έκλεισε με τον Σφίγγα Άγγελο με Peugeot 206. Στην κατηγορία Formula Saloon είχαμε τον Καψαλάκη Δημήτρη με Ford Fiesta ST και Παπαργυρίου Κυριάκο με BMW 3 E30 Drift, κάνοντας αντίστοιχα το 1-2 στην κατηγορία.

Ο ΑΟ Κρήτης συγχαίρει επίσης τους πρωτοεμφανιζόμενους, νέους, Αθλητές/οδηγούς του Μαραγκάκη Φώτη, Μαραγκάκη Κώστα και Περάκη Ντανιέλα, η οποία είναι και η πρώτη γυναίκα οδηγός στην Κρήτη.