Ο Ogier νικητής στο πρώτο Rally της χρονιάς

Το νέο Πρωτάθλημα του WRC ξεκίνησε όπως τελείωσε πέρυσι με τον Sebastien Ogier να κερδίζει τον αγώνα του Rally Monte Carlo, με το Volkswagen Polo R WRC. Ο Γάλλος οδηγός της Volkswagen μπορεί την πρώτη ημέρα του αγώνα να μην ήταν στην καλύτερη κατάσταση, όμως στη δεύτερη ημέρα του αγώνα έδειξε το λόγο που πήρε πέρυσι το Πρωτάθλημα.

wrc rally monte carlo 2Η εγκατάλειψη του Chris Meeke έκανε ακόμα πιο εύκολο τον αγώνα του Ogier, με δεύτερο τελικά να τερματίζει ο Andreas Mikkelsen, με το έτερο Volkswagen Polo R WRC. Το βάθρο ολοκληρώθηκε από τον Thierry Neuville, με το Hyundai i20 WRC. Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώνοντας το στόχο του τερμάτισε ο Λάμπρος Αθανασούλας τερματίζοντας 22ος στη γενική κατάταξη και 8ος στην κατηγορία WRC2. Το Skoda Fabia R5 αγωνίστηκε με τον καλύτερο τρόπο στο δύσκολο αυτό αγώνα, δείχνοντας πως ο Έλληνας αθλητής μπορεί να πετύχει το φετινό στόχο του που δεν είναι άλλος από τη γραμμή του τερματισμού σε όσους αγώνες συμμετάσχει.